3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Dom bez pozwolenia
Dom bez pozwolenia

Dom bez pozwolenia

Już od kilku lat przepisy prawa uwzględniają możliwość stawiania domów bez konieczności uzyskania pozwolenia. Faktycznie budowa domu bez pozwolenia uwzględniała przede wszystkim niewielkie budynki rekreacyjne. Z kolei planowane wdrożenie programu Nowy Ład zakłada, że możliwe będzie, aby postawić dom bez pozwolenia całoroczny, jeśli jego wielkość nie przekroczy 70 m2. Jak jednak obecnie wygląda sprawa budowy domów bez pozwolenia?

Jakie budynki można stawiać bez pozwolenia?

 

Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 roku została znowelizowana w 2015 roku o dodatkowe obiekty, które nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę. W ich przypadku niezbędne jest wyłącznie dokonanie stosownego zgłoszenia. Tu wymienić można:

  • wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne – budowa domu bez pozwolenia w tej sytuacji dotyczy sytuacji, w których obszar oddziaływania mieści się w pełni na działce/działkach, na których został zaprojektowany;
  • wolnostojące budynki parterowe rekreacji indywidualnej – są one przeznaczone do okresowego wypoczynku, a ich powierzchnia nie może wynosić więcej niż 35 m2. Takie domki całoroczne bez pozwolenia mogą być umieszczone w liczbie jednego na każde 500 m2 działki, choć jest wskazane, aby były przeznaczone do użytku sezonowego.
  • Wolnostojące parterowe budynki gospodarcze – tu uwzględnia się garaże, przydomowe ganki, oranżerie, altany i inne tego typu budowle, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. W ich przypadku limit na 500 m2 działki to dwa takie budynki.
  • Wiaty, których powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 50 m2 – musi być ona umieszczona na działce, na której jest jakiś budynek mieszkalny lub jest ona przeznaczona pod budownictwo mieszkalne. Na każde 1000 m2 powierzchni działki dopuszcza się dwie tego typu wiaty.
  • Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, których pojemność nie może przekroczyć 10 m3;
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków – maksymalna wydajność może wynieść do 7,5 m3 na dobę;
  • Oczka wodne i przydomowe baseny do 50 m2.

Sprawdź nasz skup mieszkań

Kiedy wystarczy zgłosić budowę?

 

Pomimo wskazanych powyżej typów budowli faktycznie jedynie jednorodzinny dom na zgłoszenie nie jest opatrzony dodatkowymi ograniczeniami. W przypadku innych obiektów trzeba spełniać wymogi dotyczące np. odległości od sąsiednich posesji. Z kolei obecnie dom bez pozwolenia całoroczny, choć wymaga jedynie zgłoszenia, jeśli jest murowany, wymaga dostarczenia takich dokumentach, jak podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę. Nie możemy pozwolić sobie na domki całoroczne bez pozwolenia, jeśli zakładamy, że będą czynne nie tylko w określonych sezonach.

Co z MPZP?

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem obowiązującym niezależnie od tego, czy staramy się o pozwolenie na budowę, czy jednak chcemy postawić dom na zgłoszenie. W związku z tym nie każda działka będzie pozwalała na postawienie np. domku wypoczynkowego. Jeśli zakupiłeś nieruchomość i dopiero potem odkryłeś, że nie możesz na niej postawić na niej wybranego domku bez ubiegania się o pozwolenie, skup mieszkań z pewnością ją od ciebie odkupi.

Dom bez pozwolenia – z czego może być wykonany?

 

Przepisy nie wskazują, jakie materiały mogą, a jakie nie mogą być wykorzystane przy budowie domu bez pozwolenia. Mogą to być zarówno budynki drewniane, jak i murowane, a także szkieletowe i inne. Kluczowe jest jednak to, aby spełniały one inne wymogi wskazane w przepisach, o których mowa była wyżej.

Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego – dokumentacja

 

Jeśli chcemy zgłosić budowę domu jednorodzinnego, musimy przejść odpowiednią procedurę. Musimy złożyć:

  • Formularz zgłoszenia budowy – podstawowy dokument, którego wzór można znaleźć na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii;
  • Projekt budowlany – dostarczony w czterech egzemplarzach;
  • MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie został on ustanowiony, w jego miejsce należy złożyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania teren;
  • Poświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane. Jeśli ostatecznie zrezygnujesz z chęci budowy budynku i chcesz sprzedać nieruchomość, wypełnij formularz kontaktowy, aby otrzymać wycenę działki i propozycję korzystnej i szybkiej sprzedaży.

Sprawdź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Procedura zgłoszenia budowy

 

Budowa domu bez pozwolenia może być rozpoczęta, jeśli na co najmniej 21 dni wcześniej dokonamy odpowiedniego zgłoszenia. Jeśli w czasie tych 21 dni nie otrzymamy sprzeciwu ze strony starosty, możemy przystąpić do prac w terminie, który wskażemy w naszym zgłoszeniu. Co do zasady, sprzeciw pojawi się, jeśli:

  • Zgłoszenie będzie wymagało otrzymania pozwolenia – np. jeśli chcemy postawić budynek przekraczający powierzchnię wskazaną w ustawie;
  • Planowana budowa jest niezgodna z MPZP;
  • Inne przepisy uniemożliwiają dokonanie budowy.

Kiedy musimy otrzymać pozwolenie na budowę?

 

W określonych sytuacjach nie wystarczy zgłosić chęci budowy określonego budynku, ale trzeba otrzymać stosowne pozwolenie. Te sytuacje to:

  • Budowa bliźniaka lub domu wielorodzinnego;
  • Planowany budynek będzie realnie ograniczał możliwość zagospodarowania działki obok;
  • Obiekt, który planujemy postawić, będzie znajdował się na obszarze, który został wpisany do rejestru zabytków;
  • Konieczne jest ocenienie oddziaływania inwestycji na obszar Natura 2000.

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości

Zobacz więcej

Uzbrojenie działki – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Co to jest zachowek?

Biuro nieruchomości Kłodzko

Mieszkanie za odstępne – co to, co warto wiedzieć?

podatek pcc

Podatek PCC – co to jest, kto go płaci, kiedy złożyć?

Mężczyzna z pieniędzmi, skup nieruchomości.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu – co to jest?