3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Akt poswiadczenia dziedziczenia
Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Kiedy dochodzi do śmierci właściciela np. nieruchomości, trzeba ustalić, kto będzie prawnym spadkobiercą jego majątku. Obecnie istnieją dwie możliwości, jakie pozwalają rozwiązać sprawy spadkowe w takich sytuacjach. Jednym z nich jest akt poświadczenia dziedziczenia, natomiast drugim orzeczenia sądowe. Jak wiadomo utrata bliskich osób to traumatyczne doświadczenie życiowe. Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć się prawnie na wypadek takich sytuacji i zadbać o poświadczenie dziedziczenia. Czym jednak jest taki dokument? Co powinien zawierać i czego dotyczy? Sprawdź i przekonaj się, że to przydatne rozwiązanie w wielu sytuacjach spadkowych.

Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia? 

 

Notarialne poświadczenie dziedziczenia to nic innego, jak szybsza forma rozdzielenia majątku zmarłego pomiędzy spadkobierców. Dzięki temu wiele osób decyduje się na tę procedurę poświadczenia dziedziczenia zamiast przebywania wielu godzin na salach sądowych. Najistotniejsze jest jednak to, że poświadczenie dziedziczenia obejmuje w swoim zakresie dziedziczenie ustawowe, jak i na podstawie ewentualnego testamentu.

To ważne! Notarialne poświadczenie dziedziczenia wiąże się jedynie z testamentem sporządzonym w formie pisemnej oraz takim w formie aktu notarialnego przed właściwym organem państwowym.

Co jednak można zrobić, mając akt poświadczenia dziedziczenia? I co dalej? Całą procedurę sporządzenia takiego dokumentu poprzedza konieczność spisania protokołu dziedziczenia w obecności każdego z zainteresowanych. Najczęściej osobami zainteresowanymi tym faktem jest małżonek, bliscy zstępni oraz rodzeństwo. Warto wiedzieć, że sama treść protokołu opisana jest w przepisach Art. 95c Ustawy – Prawo o Notariacie. W ustawie zawarte są informacje na temat żądania poświadczenia dziedziczenia złożone przez spadkobierców oraz oświadczenia o testamentach.

Przy realizacji protokołu dziedziczenia trzeba przedłożyć dalsze sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia i innych dokumentów. Warto wiedzieć, że notariusz musi mieć wgląd w kompletną dokumentację oraz akt zgonu spadkodawcy. 

Kiedy notariusz może odmówić sporządzenia aktu dziedziczenia?

 

Oczywiście istnieją pewne sytuacje, w których notariusz może zdecydować się, odmówić sporządzenia takowego dokumentu, do których zaliczamy:

  • Spadek został otwarty przed dniem 1 lipca 1984 r.;
  • Do spadku został już wcześniej sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia;
  • Podczas sporządzania protokołu dziedziczenia ujawniono okoliczności wskazujące, że podczas jego przysposobienia nie były obecne wszystkie zainteresowane i uprawnione osoby;
  • Spadkodawca w chwili śmierci pozostawał cudzoziemcem i nie posiadał obywatelstwa Polskiego.

Koszty sporządzenia poświadczenia dziedziczenia

 

Notarialne poświadczenie dziedziczenia realizowane jest najczęściej przez wybranego notariusza. Warto też wiedzieć, że osoba pełniąca tę funkcję udziela nieodpłatnie wszelkich informacji na temat Twojego poświadczenia notarialnego. Sporządzenie dokładnej dokumentacji to jednak wydatek na poziomie 50 złotych bez względu na ustaloną wartość spadku. Dodatkowo za sporządzenie protokołu poprzedzającego wydanie właściwego dokumentu, jakim jest poświadczenie dziedziczenia, jest obarczone kosztami na poziomie 100 złotych. Co ważne, otwarcie i publiczne ogłoszenie testamentu to koszt również 50 złotych, a dodatkowo do każdej z opłat trzeba doliczyć 23% podatku VAT.

Poświadczenie dziedziczenia – jak wygląda procedura?

 

Poświadczenie dziedziczenia to jest sporządzane dopiero po tym, jak zostanie dokładnie ustalony protokół dziedziczenia. W przeciwnym razie stworzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie będzie prawnie możliwe. Czym jednak jest taki protokół? To dokument, który trzeba stworzyć z udziałem wszystkich osób uprawnionych do ubiegania się o spadek po śmierci spadkodawcy. 

Notariusz, który będzie obecny podczas realizacji tego typu działań, musi pouczyć wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu o tym, że istnieje obowiązek ujawnienia wszystkich informacji na temat spadku. Zatajenie jakichkolwiek informacji grodzi odpowiedzialnością karną. Ważne jest to, że w czasie do 6 miesięcy od czasu otwarcia testamentu trzeba zamieścić w protokole oświadczenia spadkobierców o prostym przyjęciu spadku lub dobrodziejstwa z inwentarzem. Można również zamieścić informację na temat ewentualnego odrzucenia spadku, do którego najczęściej dochodzi wtedy, kiedy ten jest obarczony długiem np. wobec banku.

Co powinien zawierać dokument, jakim jest poświadczenie dziedziczenia?

 

Dokument, jakim jest poświadczenie dziedziczenia, sporządzany jest najczęściej przez notariusza, ale tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych wątpliwości co do wskazanego spadkobiercy i wysokości udziałów poszczególnych osób w spadku. Do głównych informacji, jakie powinno zawierać notarialne poświadczenie dziedziczenia, zaliczamy:

  • Datę i miejsce sporządzenia aktu;
  • Imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notarialnej;
  • Imię i nazwisko spadkodawcy oraz PESEL;
  • Data i miejsce zgonu spadkodawcy;
  • Wskazanie spadkobierców, dla których spadek został przypisany;
  • Tytuł powołania do spadku;
  • Podpisy notariusza i każdej ze stron;
  • Powołanie protokołu otwarcia i zamknięcia testamentu;
  • Adnotację o dokonaniu rejestracji w rejestrze aktów poświadczenia dziedziczenia.

To tylko podstawowy spis informacji, jakie powinien zawierać akt poświadczenia dziedziczenia. I co dalej można zrobić z takim dokumentem? Stanowi od integralną część dotyczącą spraw związanych ze spadkami i tym, kto ma do nich prawo.

Mam własny akt poświadczenia dziedziczenia – co dalej mogę z tym zrobić?

 

Nie wiesz, co zrobić posiadając już akt poświadczenia dziedziczenia? Dokumenty tego typu mogą być przydatne kiedy chcesz szybko wyjaśnić sprawy spadkowe i przejąć np. nieruchomość. Protokół oraz akt dziedziczenia zawiera wszelkie informacje o spadkobiercach, oraz kręgach osób uprawnionych do ubiegania się o prawa własności, udziałów dla danych spadkobierców oraz tytuły dziedziczenia.

Posiadając poświadczenie dziedziczenia, u notariusza możesz załatwić wszelkie formalne sprawy związane z dziedziczeniem majątku w dowolnej formie, a także sprzedaż nieruchomość bez jakichkolwiek problemów. Aby jak najszybciej pozbyć się otrzymanego w spadku np. mieszkania, możesz zwrócić się do skupu nieruchomości zajmującego się skupem lokali mieszkalnych i nie tylko praktycznie od ręki.

Chcący dochodzić swoich praw majątkowych niezbędny będzie akt poświadczenia dziedziczenia. Dokumenty okazują się niezbęne jeśli chodzi o spory pomiędzy spadkobiercami i nie tylko. Kiedy chcesz też szybko pozbyć się odziedziczonej nieruchomości, będziesz potrzebować dokument, jakim jest poświadczenie dziedziczenia wydawane przez notariusza na podstawie sporządzonego wcześniej protokołu wraz ze wszystkimi uprawnionymi spadkobiercami.

Dlaczego warto zadbać o poświadczenie dziedziczenia?

 

O pozyskanie poświadczenia dziedziczenia warto zadbać z wielu powodów. Między innymi dlatego, aby szybciej załatwiać wszelkie sprawy formalne związane ze spadkiem. Co ciekawe, notarialne poświadczenie dziedziczenia umożliwia także szybkie pozbycie się odziedziczonej nieruchomości np. drogą jej sprzedaży.

Pamiętaj, że w praktyce bardzo istotne jest posiadanie dokumentu, jakim jest akt poświadczenia dziedziczenia. I co dalej możesz z nim zrobić? Przede wszystkim jest to niezbędna rzecz, jaką trzeba załatwić, aby dochodzić swoich praw do spadku po zmarłej osobie. Wystarczy, że udasz się do notariusza, pokryjesz wszelkie niezbędne opłaty, a następnie poczekasz na uzupełnienie dokumentacji przez specjalistę, która wydawana jest praktycznie od ręki każdemu wnioskodawcy.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?