3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Zniesienie współwłasności nieruchomości
Zniesienie współwłasności nieruchomości

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Mogą wystąpić sytuacje, w których do jednej własności można przypasować niepodzielne prawo własności przysługujące kilku osobom. W takiej sytuacji rozporządzanie np. nieruchomością jest niezwykle utrudnione, dlatego też właściciele dążą do tego, aby skutecznie odkryć, jak znieść współwłasność. Po tym staje się możliwe zarządzanie nieruchomościami. W tym celu warto dowiedzieć się więcej o tym, jak powinien wyglądać wniosek o zniesienie współwłasności i czego można spodziewać się w związku z uruchomieniem tej procedury.

Czym jest współwłasność i co oznacza jej zniesienie?

 

Na początku warto wyjaśnić, czym jest współwłasność. W świetle przepisów pod tym terminem ujmuje się prawo do tego samego obiektu (ruchomości lub nieruchomości), które jest niepodzielne, a które przysługuje konkretnym osobom. Zaistniały stan rzeczy nie jest możliwy do zmiany poza zniesieniem współwłasności, co pojawia się w dziale IV kodeksu cywilnego.

Zniesienie współwłasności oznacza po prostu, że przestaje istnieć stosunek prawny dotychczas łączący współwłaścicieli nieruchomości. Dzięki temu możemy rozwiązać trudną sytuację, w której nie ma zgody stron, co do rozporządzania majątkiem. Warto przy tym zaznaczyć, że zniesienie współwłasności oznacza również możliwość na wyrównanie wartości udziałów poszczególnych właścicieli poprzez dokonanie odpowiednich dopłat pieniężnych. W przypadku rzeczy, której nie da się podzielić, istnieje możliwość przyznania jej jednej osobie, a ta ma obowiązek spłacenia pozostałych współwłaścicieli.

Sprawdź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Jak znieść współwłasność?

 

Wiemy już, czym jest współwłasność. Kolejnym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, jak znieść współwłasność. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku współwłasności przymusowej (np. w przypadku wspólnoty mieszkaniowej) nie ma możliwości przeprowadzenia tej procedury. A jak znieść współwłasność w innych przypadkach? W tym miejscu pojawiają się dwie opcje:

  • Notariusz – dochodzi się do określonych ustaleń, które są potwierdzone notarialnie i nie ma potrzeby stawania przed sądem;
  • Sąd – tu składa się wniosek o zniesienie współwłasności.

Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydują, istnieją tylko trzy sposoby zniesienia współwłasności:

  • Przyznanie jej jednemu ze współwłaścicieli,
  • Podział rzeczy wspólnej – co w przypadku nieruchomości jest zwykle niewykonalne,
  • Sprzedaż – sąd może zarządzić sprzedaż mieszkania lub nieruchomości, a uzyskana gotówka zostaje podzielona pomiędzy współwłaścicielami.

Jeśli mamy problem ze znalezieniem linii porozumienia z innymi współwłaścicielami, a zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu gotówki, warto skontaktować się ze skupem nieruchomości, który jest w stanie nabyć naszą część nieruchomości, aby następnie negocjować warunki sprzedaży z pozostałymi właścicielami.

Wniosek o zniesienie współwłasności – co powinno być w nim zawarte?

 

Jeśli zdecydujemy się na drogę sądową, koniecznie powinniśmy wiedzieć, co powinien zawierać poprawnie złożony wniosek o zniesienie współwłasności. W takim wniosku przede wszystkim znajdują się następujące informacje:

  • Dane wnioskodawcy,
  • Dane uczestników postępowania,
  • Informacje o przedmiocie sporu,
  • Odpisy z księgi wieczystej lub aktu notarialnego,
  • Akt własności ziemi,
  • Wypis z rejestru gruntów.

Ogólny wzór na wniosek o zniesienie współwłasności jest niezmienny i wymaga podania podstawowych danych charakterystycznych dla każdego dokumentu (data, miejscowość, dane) oraz treść wypełnianą samodzielnie. W przypadku nieruchomości należy podać adres nieruchomości i numer oraz powierzchnię działki, na której się znajduje.

 

Jak sprzedać mieszkanie?

Koszty zniesienia współwłasności

 

W zaistniałej sytuacji kto ponosi koszty zniesienia współwłasności? Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od tego, że wysokość działań sądowych jest stała i oznacza jedną opłatę:

  • 1000 zł za wniosek o zniesienie współwłasności,
  • Bądź 300 złotych, jeśli wniosek zawiera zgodny projekt.

Do tego warto doliczyć koszty odpisów z księgi wieczystej oraz inne opłaty związane ze zbieraniem dokumentów, oraz korzystaniem z usług biegłych. A kto ponosi koszty zniesienia współwłasności? Są one rozdzielane pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości.

Zniesienie współwłasności – jak przebiega i ile trwa proces?

 

Innym ważnym zagadnieniem jest to, ile trwa zniesienie współwłasności. Tu warto zaznaczyć, że cały proces przed sądem oznacza konieczność wyznaczenia terminu rozprawy, co oznacza też konieczność pisemnego wysłania zawiadomienia o terminie rozprawy. W sądzie musimy stawić się osobiście na krótkie przesłuchanie, choć wyjątkiem jest sytuacja, w której złożono wniosek zgodnego planu podziału. Po przesłuchaniu przez sąd musi on wydać postanowienie, którego uprawomocnienie trwa 21 dni od daty wydania. Jest to proces stosunkowo szybki, choć trzeba wyczekać czas przeznaczony na uprawomocnienie się wyroku. A ile trwa zniesienie współwłasności u notariusza? Tu wiele zależy od tego, czy zgłoszą się w kancelarii wszyscy zainteresowani. W ich obecności dochodzi do sporządzenia aktu notarialnego i dokonania zmian w księgach wieczystych.

Jeśli nie chcesz uczestniczyć w dłużącym się procesie zniesienia współwłasności i zależy Ci jedynie na uzyskaniu gotówki za nieruchomość, skontaktuj się z profesjonalnym skupem nieruchomości online!

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?