3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Notariusz
Notariusz

Notariusz

Notariusz to niezwykle ważna rola – nie tylko w naszym kraju, a także, nie tylko w branży nieruchomościowej. Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że kancelaria notarialna stanowi fundament każdego państwa prawa, zapewniając jego obywatelom trwałość i efektywność zawieranych umów. Mimo wszystko, świadomość społeczna na temat tego zawodu, wciąż jest niewielka. W tym artykule dowiesz się, czym są rejestry notarialne, ile kosztuje notariusz, a także w jakich sytuacjach, kancelaria notarialna będzie niezbędnym przystankiem na drodze do Twojego sukcesu.

Kim jest notariusz – co robi i dlaczego tak często jest niezbędny?

 

Notariusz to zawód zaufania publicznego. Zakres jego obowiązków, zasady powoływania, a także sposób działania, określa osobna ustawa – Prawo o notariacie. Notariusz to także osoba, która obejmując stanowisko, nie tylko musi mieć za sobą szereg egzaminów i praktyk, potwierdzających zdobytą na studiach wiedzę prawniczą – notariuszem może zostać wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii, której przeszłe i teraźniejsze życie, daje gwarancję uczciwego, zgodnego z prawem i dobrymi obyczajami, prowadzenia kancelarii notarialnej.

Obrazowo można powiedzieć, że przez swoje działania, notariusz zapobiega wielu sporom natury prawnej. Zapewnia, że podpisywane za jego pośrednictwem umowy, mają charakter ostateczny i niepodważalny, a także czuwa nad przestrzeganiem tych już zawartych.

Notariusz skrupulatnie prowadzi wszelkie rejestry notarialne, czym wyklucza możliwość powstawania jakichkolwiek sporów, na gruncie sporządzonych przezeń aktów notarialnych – a jeżeli jednak jakieś by wyniknęły, to dzięki dokumentacji, jaką dysponuje kancelaria notarialna, szybko można je zażegnać.

Kancelaria notarialna zazwyczaj kojarzy się nam z obrotem nieruchomościami, ale nie jest to jedyny zakres, w którym notariusz działa. Istnieje szereg rozmaitych problematyk prawnej natury, których rozwiązanie znaleźć można wyłącznie za pośrednictwem notariusza.

W krótkich słowach podsumowania, można by stwierdzić dość trywialnie, że notariusz po prostu potwierdza umowy, zawierane przez dane strony, ujmując ich wolę w ramy urzędowego dokumentu. Trudno jednak przyznać, że taka definicja wyczerpuje temat konieczności istnienia i zakres działania instytucji, jaką jest kancelaria notarialna.

Chcesz sprzedać dom? 

Kancelaria notarialna – przykłady działania

 

Istnieje cały szereg przypadków, w których Twoja wizyta w kancelarii notarialnej będzie niezbędna. Czasami będzie to wywołane racjonalną, samozachowawczą chęcią obrony swoich interesów, jednak nawet częściej może to być również kwestia wymogów prawnych.

Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów sytuacji, w której notariusz odegra pierwsze skrzypce, jest oczywiście sprzedaż mieszkania. Prawo wymaga, aby w takiej sytuacji, notariusz uwzględnił zmianę sytuacji prawnej nieruchomości, umieszczając stosowny wpis we właściwej dla niej księdze wieczystej. Niemniej, sama umowa sprzedaży, również musi przybrać formę aktu notarialnego.

Kancelaria notarialna, w przypadku sprzedaży nieruchomości, może również świadczyć usługi, których prawo co prawda nie wymaga, ale które znacząco chronią interesy obu stron transakcji, zapewniając je o wzajemnej uczciwości i dobrej woli. Notariusz może na przykład poświadczyć umowę przedwstępną, wymuszając tym samym konieczność jej późniejszej realizacji, co w przypadku zwykłej umowy, nie miałoby miejsca.

Innym polem, na którym notariusz działa bardzo sprawnie, są sprawy spadkowe. Kancelaria notarialna przeprowadzi postępowanie spadkowe znacznie szybciej niż sąd, a opłaty notarialne za taką usługę są stosunkowo niskie. Co prawda, wymagana do takiego działania, jest dobra wola wszystkich spadkobierców, co nie zawsze jest możliwe do uzyskania.

W jakich jeszcze sprawach pomoże Ci notariusz? Głównie w sprawach osobistych, gdzie pewne założenia i obietnice, na wszelki wypadek powinny przybrać formę aktu notarialnego. Mogą to być na przykład:

  • Zawarcie intercyzy przedmałżeńskiej,
  • Sporządzenie testamentu,
  • Zawarcie umowy darowizny,
  • Sporządzanie poświadczeń notarialnych, rozmaitej natury.

Widząc szereg aktywności, jakich może podjąć się notariusz, zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje notariusz? Odpowiedź znajdziesz niżej.

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości online

Ile kosztuje akt notarialny?

 

Opłaty notarialne są stałe i nazywamy je taksami notarialnymi. Ich wysokość jest ściśle uzależniona od rodzaju podejmowanej aktywności, a także od wartości przedmiotu sprawy. Stawki określone są przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Z tego powodu, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zapłacisz za akt notarialny – cena ostateczna jest zależna od wielu czynników, ale każda kancelaria notarialna poda Ci taką samą (dla takiej samej czynności, o takiej samej wartości przedmiotu sprawy).

Miej jednak na względzie, że notariusz, ogłaszający gdzieś swoje usługi, raczej podaje wysokość opłat netto, nie wliczając w nie podatku VAT. Musisz o tym pamiętać szczególnie wówczas, gdy sprawa dotyczy aktu notarialnego o dużej wartości – wówczas, sam podatek, może wygenerować spory koszt.

Chcesz szybko i bezpiecznie sprzedać swoje mieszkanie? Nie mogłeś lepiej trafić! Nasz skup nieruchomości online, nie obawia się żadnych wyzwań. Kupujemy mieszkania zadłużone, mieszkania do remontu, a także takie, których sytuacja prawna jest skomplikowana. Nie czekaj – skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy, a Twoje mieszkanie zostanie sprzedane już w ciągu kilku dni!

 

Odwiedź też nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?