3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

spadek
Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?

Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?

Wiele osób znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, kiedy to umiera jedna z najbliższych osób
i pozostawia po sobie nie tylko pustkę, ale i materialny spadek. Co można jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie chcemy przyjąć należnego nam spadku? Czy można w jakikolwiek sposób odmówić? Zrzeczenie się spadku to popularne rozwiązanie wybierane przez osoby, które nie chcą odziedziczyć np. zadłużonej w banku nieruchomości. Jak jednak tego dokonać? Z czym wiąże się zrzeczenie się dziedziczenia? Ile to kosztuje? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule i dodatkowo przekonasz się, że sprzedaż zadłużonego mieszkania również jest możliwa.

Zrzeczenie się spadku – na czym polega?

 

Podstawowe informacje na temat tego, jak odbywa się zrzeczenie spadku, mówią, że można to zrobić na kilka sposobów. Według aktualnie obowiązujących przepisów zrzeczenie się dziedziczenia to nie jedyne wyjście kiedy pojawia się możliwość odziedziczenia pewnych dóbr materialnych po zmarłej osobie należącej do rodziny.
W takich sytuacjach możesz:

  • Przyjąć spadek w całości.
  • Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
  • Odrzucić spadek.

O czym jednak trzeba pamiętać, decydując się na zrzeczenie się spadku lub jego przyjęcie? Każda z powyższych form niesie ze sobą pewne skutki prawne, o których nie można zapominać. Jak jednak zachować się, kiedy odziedziczona nieruchomość jest obciążona długiem wobec banku? Uniknięcie odpowiedzialności prawnej
i przejęcia długu jest możliwe tylko poprzez zrzeczenie się spadku.

Często jednak istnieje możliwość sprzedaży takiego lokalu z zyskiem, który pozwoli na pokrycie kosztów na rzecz wierzyciela, a dodatkowo wypracowanie zysku ze sprzedaży. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, wybierając jedną z powyższych możliwości odnoszących się dziedziczenia spadku po zmarłej osobie.

Przyjęcie spadku w całości – na czym polega?

 

W chwili śmierci spadkodawcy następuje tzw. sukcesja uniwersalna, czyli przejście wszelkich praw i obowiązków zmarłego na wskazanych przez niego spadkobierców. Kiedy zdecydujesz się przyjąć spadek w całości, pamiętaj, że będziesz całkowicie zobowiązany do tego, aby pokryć wszelkie niezbędne zobowiązania finansowe, które ciążą np. na odziedziczonej nieruchomości.

Ostateczne nabycie spadku odbywa się na podstawie oświadczenia woli, które trzeba złożyć na odpowiednim dokumencie w terminie 6 miesięcy po ustanowieniu spadku. Według Kodeksu Cywilnego w Art. 1012 spadkobierca ma trzy możliwości, jednak tą przyjętą ogólnie jest właśnie zaakceptowanie spadku w całości przez spadkobiercę. Jeśli jednak nie wiesz, czy to dobra decyzja sprawdź, czym jest spadek i darowizna mieszkania
– o czym trzeba pamiętać?
Kiedy poznasz podstawowe informacje na ten temat, na pewno podejmiesz właściwą decyzję.

 

Chcesz szybko sprzedać działkę budowlaną?

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – o co tu chodzi?

 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to całkowita odwrotność tego, co dzieje się podczas zrzeczenia się spadku. Dlaczego? Wybierając tę formę przejęcia spadku po zmarłej osobie, warto zauważyć, iż oczywiście spadek przechodzi na własność spadkobiercy, ale wraz z długami w wysokości nieprzekraczającej wartość otrzymanego dobra. To wygodne rozwiązanie, które pomimo występowania jakichkolwiek długów ciążących na nieruchomości umożliwia jej późniejszą sprzedaż, uregulowane zaległości finansowych, a także pozyskanie zysku.

Zrzeczenie się dziedziczenia powinno być zawsze ostatecznością. Bardzo dobrym pomysłem jest jednak przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, które pozwoli na wygodną sprzedaż lokalu np. w biurze nieruchomości zajmującym się skupem problematycznych mieszkań. Spadkobierca, który odziedziczy pewien majątek, nie będzie mieć obowiązku spłacania długu, który przekracza nabyte aktywa w ramach spadku.

Uwaga! Decydując się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, trzeba mieć na uwadze fakt, że komornik musi przeprowadzić spis inwentarza, czyli spisać wszystkie przedmioty wchodzące w skład masy spadkowej, aby obliczyć wartość spadku. Wiąże się to jednak z kosztami pracy komornika.

Odrzucenie spadku – jak zrzec się spadku i nie zwariować?

 

Sytuacja nieco się komplikuje kiedy jako spadkobierca decydujesz się a całkowite zrzeczenie się spadku. Osoba, która została powołana na mocy ustawy do objęcia sprawowania władzy i własności nad konkretnym dobrem po śmierci właściciela traktowana jest według prawa jako spadkobierca. Co w sytuacji kiedy taka osoba zdecyduje się na zrzeczenie się dziedziczenia? W takim przypadku traktowana jest, jakoby nie dożyła otwarcia masy spadkowej. Na kogo spada wtedy obowiązek spadkowy? Przede wszystkim na:

  • Krewnych zstępnych, czyli potomków, którzy żyją i mają pełną zdolność do czynności prawnych w trakcie otwarcia spadku.
  • Spadkobierców ustawowych, którzy nabywają prawa do spadku kiedy nie zgłosi się po nie żaden ze spadkobierców zstępnych lub innych krewnych.

Jak zrzec się spadku i nie obciążyć finansowo swoich dzieci? Musisz pamiętać, że sam fakt zrzeczenie się spadku to nie wszystko. Jeśli masz dzieci, koniecznie zastanów się, w jaki sposób je zabezpieczyć przed ewentualnym przejściem długu właśnie na Twoje potomstwo. Kiedy masa spadkowa jest obciążona znacznym długiem, zwróć uwagę na to, że dzieci również muszą odrzucić spadek. W przypadku osób nieletnich można tego dokonać w ich imieniu za zgodą sądu rodzinnego.

Odrzucenie spadku z testamentu – czym skutkuje?

 

Zrzeczenie się dziedziczenia w całkowitej formie kiedy ogłoszony został testament, jest oczywiście możliwe, jednak będzie nieść ze sobą wiele skutków, które mogą odczuć pozostali krewni zmarłego objęci testamentem lub ustawą spadkową. Gdy zdecydujesz się na zrzeczenie się spadku, musisz wiedzieć, że prawa nabędą:

  • Pozostali spadkobiercy testamentowi – nabędą pełne prawa do ubiegania się o przyznanie własności do spadku.
  • Spadkobiercy podstawieni – wystąpią kiedy osoba zmarła zaznaczyła w testamencie, że na miejsce prawowitego spadkobiercy może wstąpić ten podstawiony.
  • Spadkobiercy ustawowi – jeśli nie znajdą się inne osoby z prawami do dziedziczenia testamentowego,
    a spadkodawca nie zdecydował się na podstawienie spadkobiercy.

Co dzieje się z majątkiem zmarłego, kiedy żaden ze spadkobierców nie chce przyjąć majątku np. z długiem? Kiedy zdecydujesz się na zrzeczenie się spadku wraz ze wszystkimi innymi spadkobiercami, pamiętaj, że prawa do majątku nabędzie Skarb Państwa lub gmina ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości online

Kiedy można odrzucić legalnie spadek?

 

Legalne zrzeczenie się spadku jest możliwe zawsze niezależnie od powodu, jakim kieruje się spadkobierca testamentowy lub ustawowy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że osoby bez zdolności do czynności prawnych muszą złożyć takowe oświadczenie z udziałem opiekuna ustawowego lub po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.

Warto też nadmienić, że zrzeczenie się dziedziczenia z mocy testamentu jest możliwe, a następnie przyjęcie go jako spadku ustawowego. Co ciekawe, taki zabieg bardzo często stosuje się podczas skomplikowanych spraw spadkowych, kiedy testament jest obłożony licznymi obostrzeniami i zapiskami stanowiącymi konkretne warunki przyjęcia wniosku.

Ile kosztuje zrzeczenie się spadku u notariusza?

 

Nie wiesz, ile kosztuje zrzeczenie się spadku u notariusza? W przypadku tego typu czynności koszty są niewielkie, gdyż nie przekraczają 50 złotych netto za obsługę jednej osoby odrzucającej spadek. Co ciekawe notariusz załatwia tego typu sprawy od ręki, pod warunkiem posiadania aktualnego testamentu, przesłanek do odrzucenia spadku oraz protokołu spadkowego.

Zrzeczenie się spadku – przed sądem czy u notariusza?

 

Jeśli wiesz już, ile kosztuje zrzeczenie się spadku u notariusza, koniecznie musisz podjąć też decyzję o tym, czy dokonać tych formalności przed sądem, czy właśnie w urzędzie notarialnym. Wszelkiego rodzaju oświadczenia
o zrzeczenie się spadku są przyjmowane przez sądy, a opłata za tego typu sprawy wynosi 100 złotych. Co ciekawe, w przypadku zrzeczenia się spadku przez dzieci konieczne będzie uzyskanie zgody sądu rodzinnego oraz załatwienie tej sprawy z pominięciem notariusza – bezpośrednio w sądzie. Nie wiesz jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Nic nie szkodzi.

Jeśli jeszcze wahasz się, czy zdecydować się na zrzeczenie się spadku, czy może przyjąć go z długami, zapoznaj się z ofertą naszego skupu nieruchomości. Wysyłając zapytanie do naszej firmy, otrzymasz wycenę wraz z propozycją odkupu nieruchomości nawet w ciągu 24 godzin. Nasza oferta nie jest wiążąca, dlatego zastanów się, czy nie warto skorzystać z takiej możliwości? Przekonaj się, że sprzedaż zadłużonego w spadku mieszkania może być prosta i przyjemna.

 

Odwiedź nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Zobacz więcej

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?