3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

testament - ustanowienie testamentu zwyklego
Testament i mieszkanie w spadku. Garść przydatnych informacji

Testament i mieszkanie w spadku. Garść przydatnych informacji

Testament – w prawodawstwie spadkowym istnieją dwa główne rodzaje testamentów. Pierwszy to testament zwykły, drugi to testament szczególny. W przypadku sporządzenia go w innej formie może zostać ujawniona nieważność testamentu. Dwa rodzaje i aż sześć form sporządzenia testamentu pozwalają na przekazanie majątku zgodnie z prawem. 

Kiedy już testament został odczytany i odziedziczyłeś/odziedziczyłaś nieruchomość w dowolnym mieście w Polsce, możesz zwrócić się o pomoc do naszego skupu nieruchomości. Wyjątkowo drażliwe są kwestie dziedziczenia nieruchomości, szczególnie gdy w grę wchodzi więcej niż jeden spadkobierca. Zobacz, jak uniknąć podważenia testamentu.

Czym się charakteryzuje testament zwykły?

 

Prawo spadkowe przewiduje dwa główne rodzaje testamentu: zwykły i szczególny. Testament zwykły jest najczęściej wybieranym dokumentem przekazania spadku. Wyróżnia się tu trzy szczegółowe formy:

  • testament holograficzny,
  • notarialny
  • alograficzny.

Testament holograficzny jest formą najprostszą i polega na własnoręcznym spisaniu ostatniej woli. Ważność jego gwarantuje własnoręczny podpis i data. Nadmienić tu warto, że treść powinna zostać spisana odręcznie, a nie maszynowo, czy komputerowo. Każde odstępstwo może skutkować nieważnością testamentu.

Testament zwykły notarialny, jak sama nazwa wskazuje, występuje w formie aktu notarialnego. Takie rozwiązanie jest niezaprzeczalnie pewniejsze, gdyż notariusz, jako osoba zaufania publicznego gwarantuje jego prawidłowość.

Trzecią formą testamentu zwykłego jest alograficzne przekazanie ostatniej woli. Testament w tym przypadku przyjmuje formę protokołu poświadczonego przez dwóch świadków w obecności osoby urzędowej. Podkreślić tu warto, że nieruchomość przekazana testamentem powinna być szczegółowo i klarownie opisana. Niezależnie od wyboru formy, dokładne sporządzenie dokumentu zapobiegnie sytuacji, w której jedna ze stron wniesie o nieważność testamentu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co możesz zrobić kiedy otrzymasz w testamencie mieszkanie? Sprawdź nasz artykuł: Mieszkanie zapisane w testamencie – garść przydatnych informacji, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości.

Kiedy należy sporządzić testament szczególny?

 

Prawo ściśle określa sytuacje, sytuacje prawidłowego powstania testamentu szczególnego. Dzieje się to w przypadku obawy nagłej śmierci spadkodawcy oraz okoliczności uniemożliwiających wykorzystania testamentu zwykłego.

W tej materii wyróżnić należy: testament ustny, podróżny i wojskowy:

  1. Ustny musi zawierać precyzyjnie określone elementy spadku z podziałem na spadkobierców. Ważne jest sporządzenie oświadczenia ostatniej woli w przeciągu roku od daty jej zaistnienia. Taki dokument, sporządzony powinien być przez jednego ze świadków lub osobę trzecią i podpisany przez wszystkich świadków.
  2. Szczególny podróżny można sporządzić podczas podróży na pokładzie samolotu lub statku morskiego. Tego rodzaju testament szczególny zawierany jest w obecności dowódcy lub jego zastępcy. Poza spisującym ostatnią wolę, w procesie powinni uczestniczyć jeszcze świadkowie.
  3. Wojskowy określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Testament wojskowy może być sporządzony tylko w czasie mobilizacji, wojny albo przebywania w niewoli.

Każdy testament szczególny traci ważność sześć miesięcy od ustania okoliczności uzasadniających. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy spadkodawca umrze przed upływem tego terminu.

W kwestii testamentów warto też wiedzieć, czym jest umowa dożywocia i czego dotyczy. To sytuacja prawna, która bardzo często jest powiązana ze spadkiem. Nasz artykuł pomoże Ci zrozumieć najważniejsze kwestie w tym temacie. Sprawdź: Co to jest umowa dożywocia i co warto o niej wiedzieć?

Zwróć też uwagę na fakt, że obejmując w posiadanie mieszkanie ze spadku możesz je całkowicie za darmo wycenić wybierając na naszej stronie zakładkę – wycena nieruchomości. W ten sposób dowiesz się, ile realnie jest warte mieszkanie oraz otrzymasz ofertę odkupu po atrakcyjnej cenie.

Kiedy grozi unieważnienie testamentu?

 

Testament zwykły lub szczególny można zakwestionować. Odpowiednim momentem jest postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Wówczas ustala się ważność lub nieważność testamentu. W przypadku, gdy wszystkie formalności podczas sporządzania testamentu przez spadkodawcę były dopełnione, unieważnienie aktu jest mało prawdopodobne. Dlatego też sporządzając ostatnią wolę, należy dobrze przygotować dokument i w odpowiedni sposób go zabezpieczyć.

Nieważność testamentu może zostać rozpatrzona wyłącznie przed sądem. Poza możliwością niedopełnienia formalności głównymi przyczynami może być zarzut, że spadkodawca nie podejmował świadomie decyzji podczas sporządzania ostatniej woli, działanie pod wpływem błędu, a także pod wpływem groźby.

Przekazanie woli w testamencie zwykłym stanowi jedyną formę przekazania praw do rozporządzania majątkiem wybranym osobom. W trakcie postępowania spadkowego, gdy w grę wchodzi testament szczególny, warto dobrze poznać okoliczności jego powstania. W momencie, gdy testament zostanie unieważniony spadkobiercy ustawowi, nawet niewymienieni w ostatniej woli, będą mieli pierwszeństwo przed wyznaczonymi przez spadkodawcę osobami. W przypadku nieruchomości zatwierdzenie legalności ostatniej woli pozwala na jej sprzedaż. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli mieszkanie lub dom dziedziczy kilka osób. 

Masz mieszkanie otrzymane w spadku i chcesz je szybko sprzedać? Wraz z otrzymaną w testamencie nieruchomością odziedziczyłeś też długi? Jeśli potrzebujesz wygodnego rozwiązania z kłopotliwej sytuacji oraz opcji pozyskania gotówki w krótkim czasie bezpośrednio do ręki, koniecznie skontaktuj się z naszym skupem mieszkań poprzez formularz kontaktowy.

Sekcja FAQ Masz pytania, może tu znajdziesz odpowiedź?

 

1. Czy mogę sprzedać mieszkanie otrzymane w testamencie?

Jeśli otrzymasz w wyniku odczytania i uwzględnienia testamentu mieszkanie oczywiście, że możesz je z powodzeniem sprzedać np. w naszym skupie nieruchomości. Mieszkanie znajduje się w Poznaniu, Wrocławiu lub Szczecinie? W takim razie wybierz jedną z naszych filii:

  • Skup nieruchomości Poznań;
  • Skup nieruchomości Wrocław;
  • Skup nieruchomości Szczecin;

 

Postaw na wygodę oraz szybką wypłatę środków bez zbędnych formalności. W naszym skupie otrzymasz ciekawą propozycję odkupu mieszkania, a także darmową wycenę, która nie zobowiązuje do nawiązania współpracy z naszą firmą.

2. Ile kosztują usługi skupu nieruchomości?

Nasze usługi realnie nie kosztują ani złotówki. Zarówno za wycenę, jak i załatwienie formalności nie pobieramy dodatkowych prowizji. To główna cecha, która wyróżnia nasz skup mieszkań spośród innych działających w Polsce. Zdecydowanie warto postawić na współpracę z naszą firmą, aby mieć pewność, że mieszkanie zostanie w krótkim czasie odkupione, a gotówka wypłacona bezpośrednio do ręki. Pamiętaj, że nasza oferta przesyłana na adres e-mail nie jest zobowiązująca, a więc za wycenę oraz propozycję współpracy nie poniesiesz żadnych kosztów.

3. Ile trwa rozpatrywanie sprawy przez skup mieszkań?

Jako skup mieszkań z wieloletnim doświadczeniem staramy się działać jak najszybciej to możliwe. Po zapoznaniu się z nieruchomością istnieje możliwość, że wycenę z propozycją skupu prześlemy nawet w ciągu 24 godzin. Wszelkie sprawy urzędowe, kompletowanie dokumentacji oraz spotkanie u notariusza może trwać od 3 do 7 dni. To dość krótki czas pozwalający naszym klientom na jak najszybsze pozbycie się mieszkania i to za gotówkę. Oczywiście dla zainteresowanych klientów dajemy możliwość wypłaty środków na rachunek bankowy wskazany w umowie kupna-sprzedaży mieszkania.

4. Co mogę zyskać, wybierając skup mieszkań?

Jeśli zdecydujesz się na usługi naszego skupu, zyskujesz na pewno bezpieczeństwo, wygodę, szybką wypłatę środków za sprzedaż mieszkania oraz pewność, że nie poniesiesz żadnych ukrytych kosztów za tego typu usługi. Jako skup mieszkań dokładamy wszelkich starań, aby zadowolić wszystkich naszych klientów, chcących sprzedać mieszkanie lub dom.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?