3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

mieszkanie socjalne
Mieszkanie socjalne

Mieszkanie socjalne

Nie każdemu w życiu powodzi się na tyle, aby móc utrzymać duże, własne mieszkanie. Niektórzy nie są nawet w stanie wynająć mieszkania, aby mieć jakiś dach nad głową. Dla tych wszystkich osób jest przygotowana specjalna forma pomocy ze strony państwa, jaką jest mieszkanie socjalne. Jest to rozwiązanie przysługujące przede wszystkim ubogim oraz bezdomnym. Należy jednak spełnić określone warunki, aby w ogóle otrzymać takie mieszkanie z przydziału. Kto więc może się o to starać i jakie warunki musi spełnić?

Czym jest mieszkanie socjalne?

 

Mieszkania socjalne są przyznawane osobom bezdomnym oraz najuboższym. Ma to na celu wsparcie tych osób, których sytuacja materialna jest wyjątkowo trudna. Z kolei obowiązek przydzielania takich mieszkań spoczywa na gminach, a  związane z tym przepisy widnieją w Kodeksie Cywilnym w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, które zostały wprowadzone w 2001 roku. Jak jednak należy zdefiniować mieszkanie socjalne? Jest to lokal:

  • dla osób najuboższych,
  • Przydzielany tymczasowo – na okres od 3 do 5 lat, choć istnieje możliwość przedłużenia najmu, o ile najemca faktycznie pozostaje w dramatycznie trudnej sytuacji,
  • Którego czynsz jest wyjątkowo niski,
  • O niskim standardzie zamieszkania,
  • Mający zazwyczaj około 30 m2,
  • Wyposażony wyłącznie w niezbędne instalacje i sprzęty użytkowe.

Jak dostać mieszkanie socjalne w Polsce?

 

Staranie się o otrzymanie mieszkania socjalnego odbywa się poprzez postępowanie eksmisyjne. Co za tym idzie, postanowieniem sądu może zostać przydzielone takie mieszkanie. Aby je otrzymać, konieczne jest znaczne zaleganie z dotychczasowym czynszem oraz jednoczesne wykazanie niezdolności do samodzielnego się utrzymania. Również warto zaznaczyć, że mieszkanie socjalne przysługuje lokatorom tych budynków, które nadzór budowlany przeznaczył do rozbiórki.

Wypełnij wniosek o mieszkanie socjalne

Jeśli chcesz dostać takie lokum, koniecznie musisz złożyć w siedzibie gminy odpowiedni wniosek. Wzór otrzymać można w urzędzie bądź znaleźć w sieci. Wniosek zawiera:

  • Dane personalne – PESEL, adres zamieszkania, korespondencyjny, a także e-mail oraz numer telefonu wnioskodawcy, oraz osób, które ma objąć wniosek;
  • Informacje o źródłach dochodów poszczególnych osób;
  • Informacje o stopniu niepełnosprawności (jeśli występuje).

Do wniosku należy również dostarczyć zaświadczenie:

  • Z urzędów gmin/dzielnic, które potwierdzą miejsce ostatniego zameldowania osób wnioskujących o przydział mieszkania socjalnego,
  • O dochodach wnioskodawcy oraz innych mieszkańców, którzy zostali zgłoszeni do mieszkania socjalnego.

Obliczenie dochodu do mieszkania socjalnego

 

Starając się o mieszkanie socjalne, powinniśmy spełniać pewne minimalne wymogi związane z osiąganymi dochodami. Jest to zazwyczaj wskazanie stosunku zarobków do obowiązującego w danej gminie kryterium dochodowego. W przypadku gospodarstw wieloosobowych może być to np. 100% najniższej emerytury na osobę, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to np. 130%. Takie kryteria obowiązują w Warszawie, warto więc pamiętać o tym, że w mniejszych miastach progi tego typu mogą ulec znacznemu obniżeniu.

Jak wygląda mieszkanie socjalne?

 

Wygląd mieszkania socjalnego nie należy do najlepszych, gdyż nie taki jest cel ich stworzenia. Przede wszystkim jednak jest to dach nad głową, który pozwala nam i rodzinie na bezpieczne funkcjonowanie. Jest to ważne, jeśli np. musimy opłacić koszty leczenia i sprzedaliśmy wcześniej posiadane mieszkanie. Jeśli występujemy o mieszkanie socjalne, a mamy inne lokum i zależy nam na szybkiej sprzedaży (np. celem opłacenia wspomnianego leczenia), warto postawić na biuro skupu nieruchomości.

Komu przysługuje mieszkanie socjalne?

 

Komu więc przysługuje mieszkanie socjalne? Dla kogo jest to przewidziana forma pomocy? Przede wszystkim wskazuje się tu osoby najuboższe. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie osoby bezdomne, ale też ci, których sytuacja materialna i życiowa uległa nagłemu, dramatycznemu wręcz pogorszeniu. Na taką formę pomocy mogą również liczyć emeryci oraz renciści, a także bezrobotni. Nie oznacza to jednak, że każdy od razu je otrzyma, ponieważ wiele zależy od tego, czy i jakie możliwości ma dana gmina.

 

Sprawdź nasz skup mieszkań!

Czy można wykupić mieszkanie socjalne?

 

Nie, nie można tego zrobić. Jest to mieszkanie przyznane wyłącznie na wynajem terminowy. Istnieje oczywiście możliwość, w której gmina zdecyduje się na sprzedaż mieszkania i wtedy możemy się starać o dokonanie zakupu, ale nie jest to prawo, które nam przysługuje z racji wynajmu danego mieszkania socjalnego.

Nie stać cię na utrzymanie mieszkania i chcesz przejść na socjalne?

 

Istnieją rozmaite sytuacje, w których decydujemy się na mieszkanie socjalne. Warunki nie należą do najlepszych, ale jeśli dotychczasowy dom lub mieszkanie był niemożliwy do utrzymania, warto pomyśleć o alternatywach. Przede wszystkim, jeśli przerastają nas koszty utrzymania takiego lokum, warto postawić na sprzedaż i wnioskowanie o lokum socjalne. Jeśli przerastają nas koszty, gwałtownie potrzebujemy gotówki na leczenie lub inne nieprzewidziane wydatki, koniecznie należy skontaktować się z profesjonalnym biurem skupu nieruchomości!

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?