3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Księga wieczysta – poradnik
Księga wieczysta – poradnik

Księga wieczysta – poradnik

Jesteś nowy w temacie nieruchomości, a kupujesz mieszkanie i chciałbyś dowiedzieć się czy osoba je sprzedająca jest jej prawdziwym właścicielem? Czy może po prostu zastanawiasz się co to jest księga wieczysta albo masz inny powód na jej sprawdzanie? – jesteś w dobrym miejscu, dzięki lekturze naszego krótkiego artykułu dowiesz się wszystkich podstawowych informacji o kw – księgach wieczystych.

 

Księga wieczysta – co to?

 

Księga wieczysta to najprościej tłumacząc zbiór zebranych dokumentów dotyczących danej nieruchomości, który zawiera wszystkie dane niezbędne do poznania jej stanu prawnego. Dostęp do księgi wieczystej jest szczególnie ważny i przydatny w momencie podejmowania decyzji o kupnie danego mieszkania czy innego lokalu, ponieważ pokazuje nam czy sprzedający jest z nami w stu procentach szczery i nie próbuje zataić jakiejś istotnej informacji, która mogłaby okazać się problematyczna w przyszłości. To właśnie po to powstał spis ksiąg wieczystych – aby zapewnić bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami. Obecnie istnieją dwie formy ksiąg wieczystych – online, czyli „nowa księga” oraz forma „stara księgi” czyli nic innego jak jej wersja papierowa, znajdująca się w wydziale wieczystoksięgowym Sądu Rejonowego, odpowiadającemu lokalizacji nieruchomości.

 

Księgi wieczyste – jakie informacje można w nich znaleźć?

 

W księdze wieczystej można znaleźć wiele niezbędnych do kupna nieruchomości informacji, które muszą być prawnie zgodne z prawdą. Księga wieczysta powie nam między innymi o podstawowych oznaczeniach nieruchomości oraz danych personalnych prawdziwego właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli lub innych osób mających prawa wobec danego lokalu. Dowiemy się też w jaki sposób dana nieruchomość weszła w posiadanie jej obecnego właściciela oraz czy jest wolna od wszelkich niespodziewanych praw, roszczeń czy ograniczeń. Umożliwia nam ona także wgląd w historię hipoteki.

 

Księga wieczysta i jej numer – jak go pozyskać?

 

Numer księgi wieczystej powinien zostać nam podany przez właściciela nieruchomości, szczególnie gdy zajmuje się on sprzedażą nieruchomości, a my jesteśmy zainteresowani jej kupnem. Numer można pozyskać także na inne sposoby, między innymi poprzez internetową wyszukiwarkę online – musimy jednak dysponować jakimiś informacjami o nieruchomości, jak na przykład o jej dokładnym adresie czy numerze działki, na której się znajduje. W przypadku pozyskiwania numeru w inny sposób niż od posiadacza nieruchomości musimy być przygotowani na opłaty.

 

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą – księgi wieczyste online i jak sprawdzić księgę wieczystą w Sądzie Rejonowym

 

Jeśli zastanawiasz się jaki jest najlepszy sposób na sprawdzenie księgi wieczystej to już przychodzimy z odpowiedzią – księgę wieczystą można przeglądać przez internet oraz osobiście, w odpowiednim dziale Sądu Rejonowego, odpowiadającego lokalizacji interesującej nas nieruchomości. Chociaż rejestr ksiąg jest publiczny, to jednak wgląd w akta umożliwiony jest wyłącznie notariuszowi oraz osobom posiadającym interes prawny związany z nieruchomością. Dlatego w przypadku chęci zakupu danej nieruchomości warto już na samym początku zapytać się o udostępnienie numeru księgi wieczystej, tak abyśmy mogli sprawdzić i potwierdzić interesujące nas dane. Samo oglądanie księgi wieczystej, online czy stacjonarnie, jest bezpłatne, jednak jeśli ubiegamy się o uzyskanie z niej odpisu, musimy być przygotowani na wniesienie opłaty.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, sprawdź nasze biuro nieruchomości online

 

Księga wieczysta – jak sprawdzić i znaleźć poszczególne informacje w jej działach?

 

Księga wieczysta jest prosta do sprawdzania, ponieważ informacje w niej zawarte są podzielone na działy, co ułatwia cały proces znajdywania informacji. Jeśli chcemy sprawdzić w księdze wieczystej online szczegółowe dane nieruchomości – takie jak jej lokalizacja, powierzchnia oraz numer działki – znajdziemy je w dziale I. Jeśli szukamy jak sprawdzić księgi wieczyste jeśli chodzi o właściciela nieruchomości, to znajdziemy tą informacje w dziale II „Własność”. Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia” księgi wieczystej powie nam czy na nieruchomości ciążą jakieś ograniczenia, typu służebności czy na przykład zadłużenia, a w dziale IV znajdziemy wszystkie interesujące nas kwestie o hipotece i wierzycielu hipotecznym.

 

Czy każda nieruchomość jest wpisana do rejestru ksiąg wieczystych?- co to oznacza jeśli mieszkanie nie posiada swojego numeru kw księgi wieczystej

 

Obecnie zdecydowana większość nieruchomości widnieje w rejestrze ksiąg wieczystych. Jednak trzeba podkreślić, że w czysto teoretycznym aspekcie wpis do kw nie jest obowiązkowy i jego brak nie jest prawnie ścigany. Problem pojawia się jednak gdy chcemy wykonać jakieś czynności prawne z nieruchomością – wpisanie nieruchomości do księgi wieczystej umożliwi nam między innymi ubieganie się o hipotekę, nabycie czy podział spadku, a także co bardzo ważne – możliwość jej legalnej sprzedaży w przyszłości. Warto wiedzieć, że księgi wieczyste zakłada się nie tylko dla nieruchomości mieszkalnych, wszelkie inne nieruchomości – lokalowe, gruntowe czy inne budynkowe również powinny mieć taki wpis. Najczęściej z brakiem numeru księgi wieczystej można spotkać się w przypadku posiadłości rolnych oraz gruntów leśnych, a w takim przypadku to akt własności ziemi mówi nam kto jest posiadaczem danej nieruchomości.

Jeśli z kolei obecny właściciel mieszkania odmawia nam dostępu do księgi wieczystej, możemy podejrzewać że jest coś nie tak – w takiej sytuacji najlepiej postawić na bezpieczeństwo i nie decydować się na zakup takiego niepewnego lokalu.

Chcesz sprzedać działkę lub dom? Sprawdź także skup działek i skup domów

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?