3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dom fiński
Domki fińskie – przeżytek czy przyszłość?

Domki fińskie – przeżytek czy przyszłość?

Domki fińskie to ekologiczne i tanie konstrukcje, stanowiące ciekawą alternatywę dla powszechnego murowanego budownictwa. Mimo, że kojarzą się z czymś dawnym, wręcz zabytkowym, stają się one aktualnie coraz popularniejsze zarówno w Polsce, jak i za granicą. Komponowane są z gotowych elementów, a stawiane przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i nowej technologii. Czy fińskie domki łączą w sobie przeszłość i przyszłość czy jednak stanowią zabytek, niewarty inwestycji? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

 

Czym są domki fińskie?

 

Domek fiński to typ prostego, drewnianego budynku, najczęściej parterowego. Posiada dwuspadowy dach, a produkowany jest, tak jak wyżej wspomniano, z prefabrykowanych elementów, dzięki czemu jego montaż zajmuje niewiele czasu.

 

Historia tego rodzaju nieruchomości sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pomysł, mimo iż nazwa na to nie wskazuje, narodził się w Szwecji i był odpowiedzią na tamtejszy wzrost potrzeb mieszkaniowych. Jakiś czas później Finowie postanowili udoskonalić szwedzki projekt.

 

W Polsce domki fińskie pojawiły się w latach 40. i 50. XX wieku. W 1945 roku były przekazywane przez Związek Radziecki jako dar dla zniszczonej stolicy kraju. Zostały wówczas ustawione przy ulicy Szwoleżerów oraz na Polu Mokotowskim. Ciekawszą natomiast historią jest transakcja wiązana z Finami, do której doszło kilka lat później. Jej pomysłodawcą był minister górnictwa i energetyki Jan Mitręga. W myśl transakcji, Polska za węgiel dostarczany do Finlandii otrzymywała domki składane z prefabrykatów, z których to następnie powstawały osiedla, przede wszystkim w okolicach kopalni na Górnym Śląsku. Większość ich mieszkańców stanowili zasłużeni przodownicy pracy w obszarze górnictwa.

 

Gdzie można spotkać domy fińskie?

 

Obecnie w naszym kraju można spotkać zabytkowe osiedla domków fińskich w kilku miastach. Dwa z nich znajdują się w Warszawie – jedno na Osiedlu Jazdów, w sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego i Łazienek Królewskich, a drugie na Osiedlu Przyjaźń w dzielnicy Bemowo. Podobne osiedla istnieją także na terenie aglomeracji śląskiej, między innymi w Bytomiu, Będzinie czy Katowicach.

 

Zalety i wady fińskich domków

 

Domki fińskie mają wiele zalet, wyróżniających je na tle innych rodzajów nieruchomości. Można wśród nich wyróżnić na przykład:

  • Szybki czas realizacji projektu – Twój fiński domek może być gotowy w mniej niż 100 dni!
  • Przyjazność środowisku – domy fińskie budowane są z materiałów nieszkodliwych dla środowiska, tak więc są budynkami ekologicznymi.
  • Odpowiednia termoregulacja pomieszczeń – w fińskich domkach latem jest chłodno, natomiast zimą ciepło. Dzieje się tak, dzięki przemyślanej konstrukcji, która sprawia, że latem dom nie chłonie ciepła, natomiast zimą nie oddaje go na zewnątrz. W celu uniknięcia mostków termicznych, które mogłyby powodować „ucieczkę” ciepła, w tego typu budynkach stosuje się taśmę paraizolacyjną, a dodatkowo ocieplenie zwiększa się poprzez zastosowanie wełny skalnej, umieszczanej wewnątrz drewnianych modułów. Właściwie dobrane fundamenty domku fińskiego chronią konstrukcję także przed wilgocią pochodzącą z gruntu.
  • Możliwość wstawienia energooszczędnych okien, drzwi oraz dachów – takie rozwiązania pomagają oszczędzić na ogrzewaniu budynku.
  • Możliwość postawienia na działce o niewielkiej powierzchni – domki fińskie nie są zwykle rozległymi konstrukcjami, dzięki czemu mieszczą się nawet na małych działkach.

Sprawdź opinie biura nieruchomości

 

Niestety tak, jak w wielu przypadkach, fińskie domki również mają swoje wady. Najbardziej istotne to:

  • Ograniczenie przy wprowadzaniu indywidualnych rozwiązań – z racji tego, że dom powstaje z gotowych elementów, możliwość wprowadzenia zmian w projekcie jest dosyć ograniczona.
  • Zwiększenie ilości przeszkleń może spowodować rozszczelnienie izolacji termicznej – bryła domku fińskiego jest dość zwarta, a projekt zakłada konkretną ilość okien, które nie zaszkodzą izolacji ciepła.
  • Ubezpieczenie domku fińskiego jest droższe niż tradycyjnego domu z cegły – wynika to z drewnianej, czyli stosunkowo łatwopalnej konstrukcji.

 

Koszt i informacje dotyczące budowy fińskiego domku

 

Budowa fińskiego domku jest dużo tańsza niż jego bardziej tradycyjnych odpowiedników, co stanowi bardzo pozytywne zaskoczenie na rynku nieruchomości. Jest więc to dobra alternatywa dla osób pragnących stworzyć własny kąt za stosunkowo niewielkie pieniądze.

 

Postawienie całkowicie nowego domku fińskiego o powierzchni około 80 metrów kwadratowych to zwykle koszt rzędu 300-400 tysięcy złotych. Końcowa cena zależy oczywiście od zastosowanych materiałów, rodzaju projektu i firmy wykończeniowej. Do niej należy także doliczyć koszt zakupu ziemi, na której domek miałby stanąć, na który oczywiście wpływ ma głównie atrakcyjność lokalizacji.

 

Ważną kwestią jest także ubezpieczenie domu fińskiego. Z racji, że jest on drewniany, a co za tym idzie bardziej łatwopalny niż typowy dom z cegły, cena zabezpieczająca finansowo ewentualne zniszczenia podyktowana przez ubezpieczyciela, jest z reguły dość wysoka. Warto również zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie domu, taką jak kamery czy też system antywłamaniowy.

 

Dodatkową istotną informacją na temat budowy domku fińskiego jest fakt, iż zgodnie z programem Mój dom 70m2, powstałym w ramach Polskiego Ładu, postawienie domu o powierzchni nieprzekraczającej 70m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, dziennika budowy, ani kierownika budowy. Jest to duże ułatwienie dla osób, które decydują się na takie inwestycje, dające możliwość nie tylko prostszego, ale też szybszego postawienia swojego lokum.

 

Podsumowanie

 

Nowoczesne domki fińskie to wspaniałe konstrukcje, mające dużo zalet i niewiele wad. Tworzone są zwykle z certyfikowanego drewna i fundamentów chroniących przed wilgocią. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, przytulne, a także stosunkowo tanie. Jeśli więc zastanawiasz się nad postawieniem własnego domku fińskiego, to wiedz, że będzie on dobrą decyzją i szczęśliwym miejscem na długie lata.

 

Zainteresowany? Przejdź na stronę biura nieruchomości w celu uzyskania informacji lub na biuro nieruchomości Warszawa

Zobacz więcej

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Dom samowystarczalny - czym są domy samowystarczalne?

Dom samowystarczalny – czym są domy samowystarczalne?