3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

skup-nieruchomosci-online
Czy da się sprzedać dom w trakcie budowy?

Czy da się sprzedać dom w trakcie budowy?

Zdecydowanie najwięcej ofert związanych z takim stanem nieruchomości to sprzedaż domu przez dewelopera. Najczęściej zdarza się tak, że Klienci kupują mieszkania/domy na podstawie projektu przedstawionego przez firmę deweloperską. Czasami zdarza się, że pojawią się inne oferty związane ze sprzedażą domu, który właśnie się buduje. Taka transakcja na pewno jest korzystna, ponieważ takie nieruchomości można kupić w naprawdę korzystnej cenie. Dom w budowie to problem dla obecnego właściciela, ponieważ zdaje sobie on sprawę z tego, że ciężko będzie sprzedać, dlatego nie mając wyjścia, obniża on jego cenę. Taki problem pojawia się u inwestorów prywatnych, którzy mają dom w trakcie budowy, ale zdają sobie sprawę z tego, że koszty z tym związane przewyższyły ich oczekiwania. Wtedy najczęściej zadają sobie pytanie jak sprzedać dom w trakcie budowy?

Kiedy może dojść do takiej sytuacji?

 

Sprzedaż domu nie jest łatwa i należy do naprawdę nietypowych transakcji. Wpływa na to wiele czynników, a przede wszystkim chodzi tu o finanse, które okazały się dla inwestora za duże. Oprócz tego właściciel tej nieruchomości może dostać pracę w innym mieście, zachorować czy wziąć rozwód. W takich sytuacjach dom w budowie można sprzedać, a odzyskane pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu. Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że banki zwykle dają 2-3 lata na zakończenie inwestycji związanej z danym domem w trakcie budowy. Oprócz osób prywatnych taką nieruchomość mogą też kupić firmy zajmujące się skupem mieszkań. Jest to pewny zarobek, ponieważ po sprzedaży domu dostajesz gotówkę do ręki.  Skoro znamy już możliwości do rozwiązania tej patowej sytuacji, to możemy w końcu zadać sobie pytanie- jak sprzedać dom?

 

Sprawdź nasz skup mieszkań

Jak sprzedać dom w trakcie budowy?

 

Jeżeli wcześniej doszło do sprzedaży działki, to zgoda poprzedniego właściciela gruntu na przejęcie pozwolenia na budowę nie jest konieczna. W końcu zakłada się, że poprzedni właściciel, gdy godził się na sprzedaż ziemi z domem w trakcie budowy, wyraża zgodę na dokończenie przedsięwzięcia. Taka sama sytuacja dotyczy sprzedaży domu, który nie został dokończony, ponieważ inwestycja taka powstaje na podstawie zgłoszenia do urzędu. Dom w budowie można dokończyć, jeżeli wcześniej uzyskaliśmy na to pozwolenie albo tak zwaną milczącą zgodę, która jest otrzymywana w momencie, gdy zgłosimy sprawę do urzędu. Natomiast projekt budowlany domu w trakcie budowy jest zazwyczaj nie do ruszenia, a zmiany w nim będą związane z ubieganiem się o nowe pozwolenie na budowę. Przerwa w budowie również  nie może trwać więcej niż 3 lata. Wtedy trzeba starać się o zgodę na wznowienie prac na budowie. Sprzedaż domu nie jest najłatwiejszą kwestią, natomiast trzeba pamiętać, że mimo prac budowlanych jest to możliwe. Jeżeli inwestor kupił już dom w trakcie budowy, to jego obowiązkiem jest złożenie wniosku oraz oświadczenia o przejęciu warunków wynikających z pozwolenia na budowę. Trzeba zdobyć również prawo do dysponowania daną nieruchomością tylko i wyłącznie w celach budowlanych. Dokumenty trzeba złożyć do urzędu, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę. Jak sprzedać dom w trakcie budowy? Trzeba mieć oczy dookoła głowy i nie podejmować pochopnych decyzji!

Samowola budowlana- czy wiesz, o co chodzi?

 

Mówimy o niej w przypadku, gdy budujemy dom od podstaw lub dokańczamy dom w trakcie budowy bez odpowiednich zezwoleń. Jeżeli ktoś chce stawiać dom bez jego wcześniejszego zgłoszenia, to taką postawę nazywamy samowolą budowlaną. Kara za takie postępowanie może wynosić nawet 1 000 000 zł! Oprócz tego może się zdarzyć dom w budowie trzeba będzie częściowo rozebrać. Według art. 48 Prawa budowlanego samowola budowlana występuje w trzech przypadkach budowy: bez pozwolenia na budowę, bez zgłoszenia, w razie wydania sprzeciwu do zgłoszenia. Ponadto może ona dotyczyć sytuacji, w której podjęte zostały już prace na budowie, ale pozwolenie nie zostało jeszcze uzyskane. We wrześniu 2020r. została wprowadzona uproszczona procedura legalizacji samowoli budowlanej. Najważniejszą sprawą w tej kwestii jest przeprowadzenie prawidłowej ekspertyzy technicznej. Kiedyś, taka procedura legalizacyjna była prowadzona bez pośrednictwa inwestora. Najczęściej zdarzało się, że została podjęta decyzja o rozbiórce. Pierwszy etap tej procedury to zyskanie postanowienia o wstrzymaniu budowy części budynku, która została wybudowana bez pozwolenia. Dom w trakcie budowy może zostać rozebrany, w przypadku gdy właściciel nieruchomości w ciągu 30 dni od otrzymania takiego postanowienia nie złoży wniosku o legalizację samowoli budowlanej. Jeżeli chcesz uniknąć decyzji o rozbiórce, to musisz dostarczyć do urzędu odpowiednią dokumentację dotyczącą domu w budowie. Przede wszystkim będzie to projekt techniczny, który uwzględnia wszystkie roboty budowlane. Po drugie należy przygotować zaświadczenie od prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, dotyczące zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz akta prawa miejscowego. Przyda się również decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz projekt. Teraz już wiesz jak sprzedać dom w trakcie budowy oraz jak uniknąć samowoli budowlanej.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie/dom? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?