3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

Centralny odkurzacz
Centralny odkurzacz – jak wygląda przebieg instalacji, jakie są zalety?

Centralny odkurzacz – jak wygląda przebieg instalacji, jakie są zalety?

Utrzymanie w domu odpowiedniej czystości jest bez wątpienia niezwykle istotne z wielu powodów. Choć wskazuje się tu na względy estetyczne, nie bez znaczenia są również kwestie zdrowotne. Brudny, wypełniony kurzem dom nie sprzyja byciu zdrowym. Do pozbycia się brudów i kurzy z podłóg zwykle stosuje się zwykły odkurzacz. Coraz częściej jednak poleca się sprawdzić, co może zaoferować centralny odkurzacz. Ten bowiem, instalowany przez instalatorów sanitarnych lub samodzielnie, jest niezwykle wydajny i znacząco ułatwia sprzątanie. Jeśli jednak marzy się nam takie urządzenie, jest wskazana instalacja odkurzacza centralnego zgodnie z planem ustalonym już wcześniej. Co zatem należy wiedzieć o wygodzie użytkowania tego urządzenia i zaletach, jakie proponuje.

Instalacja odkurzacza centralnego – co należy wiedzieć?

 

Już na wstępie należy zaznaczyć, że instalując odkurzacz centralny, możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami jednostek centralnych. Te mają moc od 1200 watów, aż do kilku tysięcy. Wybór odpowiedniej mocy powinien przede wszystkim uwzględniać osobiste preferencje użytkownika, a zwłaszcza powierzchnię użytkową domu. Co więcej, po instalacji jedynym elementem widocznym tego odkurzacza będzie tzw. gniazdo wlotowe, czyli ssawne. 

Jednostka centralna odkurzacza pełni dokładnie taką samą funkcję, co zwykły odkurzacz. Za pomocą podciśnienia odkurza i oczyszcza powierzchnie oraz powietrze, a nieczystości trafiają do pojemnika na kurz. Tu jednak różnica polega na tym, że centralny odkurzacz wydmuchuje je na zewnątrz domu przy pomocy specjalnego gniazda wylotowego.

Dostępne są dwa typy odkurzacza centralnego:

  • Kompakt – w nim wszystkie elementy jednostki głównej są w jednej obudowie.
  • Split – zarówno silnik, jak i separator zanieczyszczeń mają oddzielne obudowy.

Separacja zanieczyszczeń

 

Odkurzacz centralny pozwala na separację zanieczyszczeń przy użyciu filtrów, czym nie różni się od tradycyjnie stosowanych odkurzaczy. Tu wymienia się:

  • Worek papierowy – jest on jednorazowego użytku,
  • Worek materiałowy – można go czyścić, również prać,
  • Worek odwrócony – zwany samooczyszczającym. Po wyłączeniu odkurzacza zebrane zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do zbiornika na śmieci i kurz.
  • Separatory cykloniczne – znajdujące się zwykle w odkurzaczach typu split. Tu szybkie wirowanie sprawia, że drobiny kurzu osuwają się po ściankach do zbiornika.

Zbiornik na kurz nie powinien być opróżniany rzadziej niż co cztery miesiące.

Gniazdo ssące – montaż odkurzacza centralnego

 

Instalacja odkurzacza centralnego polega na połączeniu jednostki centralnej z gniazdami ssącymi. To robi się za pomocą sztywnych rur wytworzonych z antystatycznego tworzywa. Tu najlepiej sprawdza się PVC z dodatkiem neutralizującym działanie ładunków elektrostatycznych, które w normalnych warunkach przyciągają kurz. Takie rury są gładkie wewnątrz, a przy bardzo dużej prędkości przepływu powietrza nic nie osadza się na tych ściankach. Co więcej, montaż odkurzacza centralnego opiera się na wbudowaniu rur w ściany i podłogi. A gdzie powinno się zamontować gniazdo ssące?

Powinno być ono umieszczone w takim miejscu, aby późniejsze przyłączenie do niego węża umożliwiało sprawne dotarcie do każdego zakątku domu. Oczywiście, nie trzeba stawiać na jedno gniazdo, gdyż wtedy wąż musiałby być bardzo długi. Jednocześnie zbyt wiele gniazd ssących znajdzie przełożenie wzrost kosztów, jakie poniesiemy, jeśli będzie miała miejsce tego typu instalacja odkurzacza centralnego. Dlatego też gniazda umieszcza się:

  • W centralnej części domu – ważne jest tak, aby gniazda nie zasłaniały meble;
  • W garażu – tu warto postawić na osobne gniazdo;
  • W kuchni – w tym przypadku miałoby to specjalne gniazdo nazywane automatyczną szufelką.

Z kolei samo gniazdo wylotowe powinno być umieszczone w takim miejscu, aby nie przeszkadzało sąsiadom. Centralny odkurzacz generuje hałas wynikający z uderzania powietrza w ziemię. Poziom głośności może osiągnąć nawet 60 dB, a jednocześnie montaż odkurzacza centralnego wymaga, aby wylot znajdował się od 15 do 40 cm nad ziemią. Na szczęście w tym miejscu odkurzacz centralny może mieć zamontowany specjalny tłumik, który zapewni niwelowanie hałasu.

Jakie są zalety odkurzacza centralnego?

 

W tym miejscu zasadne staje się pytanie o to, dlaczego instalacja odkurzacza centralnego jest dobrym pomysłem. Tu wskazuje się przede wszystkim na to, że:

  • Jest to rozwiązanie bardziej estetyczne, ponieważ odkurzacz centralny jest mniej widoczny;
  • Jest to bardzo wygodne rozwiązanie;
  • Jest to o wiele bardziej efektowne niż tradycyjny odkurzacz;
  • Użytkowanie sprzyja w szczególności alergikom;
  • Centralny odkurzacz nie generuje hałasu wewnątrz domu, co sprawia, że z powodzeniem można go używać nawet wieczorem;
  • Worki na zanieczyszczenia wymieniają wymiany 3-4 razy w roku, co gwarantuje ich pojemność – mają bowiem od 12 do 40 litrów pojemności.

Montaż odkurzacza centralnego – najczęściej popełniane błędy

 

Nie sposób nie wspomnieć też o często popełnianych błędach, które mają miejsce, gdy trwa instalacja odkurzacza centralnego. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • Ilość i odległość pomiędzy gniazdami – nieraz decydujemy się na zbyt dużą lub zbyt małą ich ilość. Zapominamy, że domyślną długością węża jest 9 metrów, choć oczywiście możemy dostać również dłuższe i krótsze.
  • Kolanka podejściowe, czyli kolanka bezpieczeństwa – a raczej ich brak. Te bowiem należy umieszczać tuż przy gniazdach ssących. Dlaczego? Przede wszystkim zablokują one długie przedmioty, które w innym wypadku mogłyby zablokować całą instalację.
  • Skierowanie powietrza w trójnikach – zwłaszcza samodzielny montaż odkurzacza centralnego może przyczynić się do powstania tego błędu. Niewłaściwy kierunek trójnika przyczyni się do spadku siły ssania, a to może sprzyjać zatykaniu się instalacji.
  • Klejenie rur PCV – powinniśmy pamiętać o tym, że wszystkie połączenia rur należy sklejać przy użyciu przeznaczonego do tego kleju do PCV. Ten zaś nanosimy wyłącznie na element wsuwany do kielicha lub mufy. Dlaczego? W ten sposób zapobiegniemy nadmiarowi kleju wewnątrz samej instalacji.
  • Dobór kabla elektrycznego – układając instalację rur, musimy pamiętać o tym, że równolegle do nich powinien przebiegać dwużyłowy przewód sterujący. Biegnie on do każdego gniazda i szufelki do odkurzacza. Ważne jest to, aby w tym przewodzie zastosować przewody mające przekrój: 2 x 0,5 mm2 do 2x 0,75 mm2, ponieważ w przewodzie napięcie nie przekroczy 24 V. Błędem jest instalowanie kabli o większym przekroju, które może sprawiać, że w pewnym momencie technicznie po prostu zabraknie na nie miejsca.

Kiedy warto zaplanować montaż odkurzacza centralnego?

 

W związku z tym, że montaż odkurzacza centralnego polega na wbudowaniu rur w ściany oraz podłogi, zaleca się, aby decyzję o tym podjąć już na etapie budowy domu. Później może się to okazać dość uciążliwe, jeśli nie nawet niemożliwe do wykonania. Sam odkurzacz centralny powinien zostać zamontowany np. w garażu, kotłowni bądź innym pomieszczeniu użytku gospodarczego. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w której jego praca (a dokładniej hałas wytwarzany przez maszynę) byłaby uciążliwa dla domowników. Jeśli jednak postanowimy zamontować odkurzacz centralny w już wybudowanym domostwie, powinniśmy nastawić się na to, że konieczny będzie praktycznie gruntowny remont. W takiej bowiem sytuacji montaż odkurzacza centralnego wymaga obowiązkowego skucia ścian i poprowadzenia nimi rur. Takie prace zwykle obejmują niemal cały dom. Z tego też powodu zaleca się, aby prace te wykonywać na etapie budowy domu, o ile jest to w ogóle możliwe.

Sprzedaż mieszkania z zainstalowanym centralnym odkurzaczem

 

Wybudowałeś dom, ale ostatecznie z jakiejś przyczyny postanowiłeś zmienić miejsce zamieszkania, a w nowym domu chcesz mieć odkurzacz centralny? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś obecny dom sprzedał szybko i za bardzo dobrą cenę. W tym celu skontaktuj się ze skupem nieruchomości online. Co więcej, z powodzeniem możesz sprzedać mieszkanie, w którym miał już miejsce montaż odkurzacza centralnego. W takiej sytuacji również zrobisz to szybko i sprawnie z pomocą biura nieruchomości, które potrafi docenić tak wygodne dodatki i instalacje znajdujące się w domu.

 

Sprzedaj mieszkanie

Aby otrzymać ofertę zakupu, wypełnij formularz z informacjami o Twoim mieszkaniu.

  • 1 krok
  • 2 krok
  • 3 krok

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?