3 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj swoje mieszkanie w 3 prostych krokach.
Dołożymy wszelkich starań, żebyś był zadowolony

dziedziczenie
Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Akt poświadczenia dziedziczenia – najważniejsze informacje

Każdy z nas w pewnym momencie życia stracił kogoś bliskiego. Jest to traumatyczne przeżycie, które niesie jednak ze sobą wiele konsekwencji prawnych, o których warto pamiętać. Śmierć członka rodziny stanowi zdarzenie prawne, w ramach którego może dojść do rozpoczęcia się sprawy spadkowej pomiędzy wszystkimi spadkobiercami. Dowiedz się, czym jest poświadczenie dziedziczenia oraz jaką ma formę. Masz akt poświadczenia dziedziczenia – i co dalej? Sprawdź kilka najważniejszych informacji na ten temat i przejdź sprawnie przez wszystkie formalności spadkowe w Twojej rodzinie.

Akt poświadczenia dziedziczenia – czym jest?

 

Analizując dokładnie to, czym jest akt poświadczenia dziedziczenia, warto wiedzieć, iż prawo obowiązujące w Polsce przewiduje dwa rozwiązania stwierdzające prawa do nabycia danego spadku. Pierwszym z nich jest sądowe stwierdzenie prawa do spadku, natomiast drugim rozwiązaniem jest notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Jeśli chodzi o sądowe poświadczenie dziedziczenia w formie nabycia spadku, istotne jest to, że procedura ta jest mocno sformalizowana i może trwać nawet do kilku lat, generując spore koszty prowadzenia sprawy. Kiedy jednak masz poświadczenie dziedziczenia, możesz doprowadzić sprawę spadkową do końca o wiele szybciej i ze znacznie niższymi kosztami. Nie ulega więc wątpliwości, że coraz więcej osób stara się o notarialne poświadczenie dziedziczenia, aby uniknąć batalii sądowych i generowania dodatkowych kosztów, które są całkowicie zbędne.

Najistotniejsze jeśli chodzi o poświadczenie dziedziczenia u notariusza, jest to, że swoim zakresem obejmuje dziedziczenie odnoszące się do przepisów ustawowych, jak i tych wynikających z testamentu zmarłej osoby. Warto jednak wiedzieć, że poświadczenie dziedziczenia nie obejmuje testamentów szczególnych, które sporządzane są w obawie o rychłą śmierć spadkodawcy.

 

Odwiedź też nasz skup nieruchomości w Warszawie!

Do czego odnosi się akt poświadczenia dziedziczenia?

 

Stwierdzenie nabycia spadku, jakim jest notarialne poświadczenie dziedziczenia, odnosi się tylko do testamentu pisemnego, który sporządzony został odpowiednio wcześnie z udziałem notariusza lub właściwego organu administracji publicznej. Sama procedura poświadczenia dziedziczenia powinna być poprzedzona spisaniem kompletnego protokołu dziedziczenia w obecności wszystkich zainteresowanych osób. Treść takowego protokołu musi być uwzględniona na zasadach opisanych w Art. 95 C Ustawy – Prawo o notariacie.

Co zawiera protokół dziedziczenia oraz akt poświadczenia dziedziczenia? I co dalej, kiedy wiesz już, do czego służą te dokumenty? Pierwszy z nich dotyczy wszelkie żądane poświadczenia dziedziczenia złożone przez wszystkich spadkobierców wraz z oświadczeniami o żyjących spadkobiercach. W ramach przeprowadzania procesu tworzenia notarialnego aktu dziedziczenia warto też wiedzieć, że w dokumencie powinna znajdować się wzmianka o istnieniu gospodarstwa rolnego, gdyż jego dziedziczenie odbywa się na zupełnie innych zasadach.

Co jest ważne przy sporządzaniu protokołu dziedziczenia? Trzeba mieć na uwadze to, że dobrze zrealizowane poświadczenie dziedziczenia to takie, które wymaga przedłożenia informacji o dalszym sporządzaniu aktu poświadczenia dziedziczenia i innych dokumentów.

W jakie dane ma wgląd notariusz wydający poświadczenie dziedziczenia?

 

Kancelaria notarialna podczas wydawania poświadczenia dziedziczenia powinna mieć wgląd przede wszystkim
w dokumentację dotyczącą:

  • Aktu zgonu zmarłego spadkodawcy;
  • Akty stanu cywilnego;
  • Wszelką dodatkową dokumentację wpływającą na zakres osób uprawionych do dziedziczenia.

Co ciekawe, kiedy notariusz sporządzi konkretny protokół, może przystąpić do najistotniejszych działań, czyli stworzenia dokumentu, jakim jest notarialne poświadczenie dziedziczenia. Kiedy nie ma żadnych wątpliwości, że konkretna sprawa jest całkowicie niezwiązana z jurysdykcją innych krajów, notariusz z powodzeniem wydaje poświadczenie dziedziczenia za określoną z góry opłatą.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie? – Zapraszamy do naszego skupu nieruchomości online

Kiedy przyda się notarialne poświadczenie dziedziczenia?

 

Notarialne poświadczenie dziedziczenia przydaje się zawsze wtedy, kiedy nowy właściciel decyduje się na sprzedaż lokum do skupu nieruchomości – nawet tych z problemami. Poświadczenie dziedziczenia u notariusza jest oczywiście dodatkowo płatne i przydaje się zawsze wtedy, kiedy konkretna osoba chce dopełnić formalności związane z odziedziczoną nieruchomością lub po prostu ją sprzedać na mocy umowy kupna-sprzedaży.

Jest wiele sytuacji, w których przyda się akt poświadczenia dziedziczenia. I co dalej? Posiadając takowy dokument, możesz sprawnie załatwić wszelkie sprawy urzędowe związane z konkretną nieruchomością otrzymaną w spadku np. wymeldowanie byłych mieszkańców. Poświadczenie dziedziczenia to gwarancja możliwości dochodzenia swoich praw do spadku po zmarłe osobie, które bez wymaganych prawnie dokumentów byłoby praktycznie niemożliwe.

Notariusz po uiszczeniu opłaty wydaje taki dokument od ręki, dzięki czemu proces sprzedaży nieruchomości przez skup mieszkań jest o wiele szybszy. Oprócz tego warto wiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na szybką sprzedaż nieruchomości. Nie ma jednoznacznych zasad, które mówią o konieczności załatwienia spraw związanych
z poświadczeniem dziedziczenia u notariusza. Jeśli jednak chcesz szybko i bez zbędnych formalności pozbyć się np. spadku lub dochodzić swoich praw przed sądem koniecznie dostarcz poświadczenie dziedziczenia i poczekaj na rozwiązanie sprawy przez urząd.

Mam akt poświadczenia dziedziczenia – co dalej mogę zrobić?

 

Zastanawiasz się, co dalej jeśli masz już akt poświadczenia dziedziczenia? Dokumenty tego rodzaju warto trzymać w bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby były dostępne do okazania np. przed sądem. Posiadając taki dokument sprawnie, możesz dochodzić swoich praw do nabycia np. nieruchomości w spadku. Akt poświadczenia dziedziczenia, dokumentację spadkową oraz wszelkie formalności załatwiane z udziałem notariusza wiążą się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Zarówno protokół spadkowy, jak i poświadczenie dziedziczenia u notariusza to bardzo ważny element całej układanki jeśli chodzi o sprawy spadkowe po śmierci bliskiej osoby. Co ciekawe, poświadczenie dziedziczenia powinno zawierać też ewentualne wskazania i przeciwwskazania co do tego, kto powinien odziedziczyć spadek po zmarłym.

Dlaczego warto mieć akt poświadczenia dziedziczenia?

 

Notarialne poświadczenie dziedziczenia przydaje się w wielu sytuacjach w życiu każdego człowieka. Jak wiadomo, nie każdy chce przejąć spadek lub podzielić się nim z rodziną. Aby zminimalizować ilość formalności urzędowych, warto wybrać się do notariusza, stworzyć protokół spadkowy, a następnie poświadczenie dziedziczenia. W ten sposób unikniesz zbędnych kosztów spraw sądowych i szybkiej uwolnisz się od spadku, który przyjąłeś/przyjęłaś.

 

Chcesz sprzedać dom? 

Jakie są koszty wydania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza?

 

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza wydawane jest za opłatą w wysokości około 50 złotych, natomiast szczegółowy protokół sporządzany jeszcze przed poświadczeniem dziedziczenia to koszt na poziomie około 100 złotych. Oczywiście, warto zdecydować się na usługi notarialne w zakresie kompletacji niezbędnej dokumentacji oraz dowiedzieć się, czym jest dziedziczenie testamentowe mieszkania. Koszty są stosunkowo niewielkie,
a ważność dokumentów takich, jak np. notarialne poświadczenie dziedziczenia pozwoli na szybsze nabycie wszystkich praw do spadku po zmarłym.

Sprawdź też ofertę naszego skupu mieszkań problematycznych i innych nieruchomości. Jako biuro działające
w branży nieruchomości oferujemy wycenę lokum w ciągu 24 godzin i przesłanie niewiążącej oferty współpracy w zakresie kupna-sprzedaży mieszkania. Wystarczy, że zostawisz w naszym serwisie kontakt do Ciebie, a my oddzwonimy z ciekawą ofertą na odkup nieruchomości. Jeśli posiadasz akt poświadczenia dziedziczenia, masz pełne prawo do nieruchomości i chcesz ją sprawnie sprzedać, to lepiej trafić nie można. Kliknij i przekonaj się, jakie to proste z naszym skupem mieszkań i innych lokali mieszkalnych, a także usługowych.

Zobacz więcej

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki i zwrot

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości - co to jest?

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?

Cena ubezpieczenia mieszkania, domu – jaki jest koszt?